Domů Zajímavosti Hypotéka jako dlouholetý bilag. O kolik ji za ta léta přeplatíte?

Hypotéka jako dlouholetý bilag. O kolik ji za ta léta přeplatíte?

0

Hypoteční úvěr je záležitost dlouhodobá. „Čím delší splatnost hypotéky, tím více peněz bude zapotřebí na její předčasné splacení. Čím delší splatnost hypotéky, tím nižší splátka hypotéky. A do třetice: čím delší splatnost hypotéky, tím dražší takové financování bydlení vyjde. Za půjčené peníze se totiž platí, a čím delší dobu dluh trvá, tím déle se platí úroky,“ vysvětluje Pavel Škriniar, investiční analytik Swiss Life Select.

Výše úrokové sazby má vliv nejen na proplacenost, ale také na maximální výši hypotéky, kterou banka může žadateli poskytnout. Důvodem jsou opatření Národní banky Slovenska, která limitují podíl splátky na příjmu. „Je to proto, aby dlužníkovi zůstaly z pravidelného příjmu po zaplacení dluhů peníze na běžný život,“ uvádí investiční analytik.

Výše splátky má proto vliv na výši hypotéky, kterou může dlužník od banky získat. Omezení si jako první všimnou dlužníci s nižším příjmem, při pokračování zvyšování sazeb to pocítí i bonitnější žadatelé.

Jak se platí úroky a co se stane se splátkou, když úrok na hypotéce poroste o 1 procento? S Matějem Dobišem (Finanční kompas). Odvysíláno 4. 5. 2022.
„V obou případech však platí, že je velmi důležité, ve které bance budou čerpat úvěr. Není to pouze o oblíbenosti značky či smluvních podmínkách, ale také o možné výši úvěru. Při řešení otázky bydlení se skutečně počítá každé euro, jehož vrácení lze navíc natáhnout na 30 let,“ připomíná Pavel Škriniar. Komu záleží na tom, zda získá od banky hypotéku vyšší o pár desítek tisíc eur, měl by nejen pospěchat, ale také se připravit na kolečko po bankách. Díky poznání podmínek zjistí, kde mu kolik půjčí. „Pokud na běhání po pobočkách nemá čas nebo možnosti, může oslovit nezávislého finančního zprostředkovatele,“ uzavírá investiční analytik.

BEZ KOMENTÁŘE

Exit mobile version