zejména v souvislosti s nízkoenergetickými a pasivními domy. Mají malý spád a jako pochůzné střechy vhodně doplní obytné prostory domu.
V minulosti získali špatnou pověst, ale tehdy se navrhovaly i bezspádové ploché střechy pro úsporu materiálu. Proto na střeše často stála voda, kyselé deště rozrušovaly krytinu a vznikalo ještě větší riziko přetečení. V současnosti při správném návrhu s ohledem na difúzi vodních par plochá střecha vydrží možná dokonce déle než šikmá střecha nad obytným podkrovím.
Typy ploché střechy
Plochá střecha je taková, která nemá sklon větší než 10 stupňů. Minimální sklon plochy střechy se doporučuje alespoň 2%, úžlabí 1%.
Plochá střecha na domě
Ploché střechy jsou oblíbené zejména u architektů. Získali si je snad svojí největší výhodou, že dokáží zakrýt jakékoli atypické půdorysné řešení objektu. (Foto: archiTEC24)
Základním a nejpoužívanějším typem ploché střechy je plochá střecha s běžným pořadím vrstev. V minulosti se používaly také střechy s obráceným pořadím vrstev či se smíšeným pořadím vrstev, takzvané duo střechy. Dalšími typy jsou pochozí střechy s pevným povrchem a vegetační střechy. Podle skladby mohou být jednoplášťové, dvouplášťové nebo víceplášťové, které mají mezi jednotlivými plášti vzduchovou mezeru. U rodinných domů převládají jednoplášťové, ostatní jsou náročnější na provedení, a tedy i ekonomicky.
Skladba střešního pláště
Výhodou plochých střech je jejich jednoduchá konstrukce. U rodinných domů se nejvíce používá plochá střecha s běžným pořadím vrtstev. Nosnou konstrukci tvoří v podstatě strop nejvyššího podlaží – ať už montovaný nebo železobetonový, a bývá dražší než krov šikmých střech. Ale s novým trendem, použitím dřevěných trámových stropů, může být i nosná konstrukce levnější než u šikmé střechy.
Na nosné konstrukci se vytvoří spádová vrstva, která zajistí, aby voda na střeše nestála, ale odtékala. Následuje parozábrana, tepelná izolace a krytina – asfaltový pás nebo fóliová hydroizolace. V případě fólie se pod ni umísťuje geotextilie. K zateplení se používají desky z extrudovaného polystyrenu, perlitu, PUR pěny nebo čedičového vlákna. Na víceplášťových střechách se uplatní i rohože ze skelného vlákna a foukaná izolace.